Zvětšená nosní mandle u dětí

 
 
Nosní mandle je důležitou součástí imunitního systému organismu dítěte. Je uložena v klenbě nosohltanu v blízkosti Eustachovy trubice. Společně s krčními mandlemi je součástí tzv, hltanového lymfatického okruhu, do kterého patří i mandle jazykové. Zbytnění mandle způsobuje ucpání nosního průduchu, který se zvětšuje hlavně v noci. Dítě potom dýchá otevřenými ústy a chrápe. Hlas bývá huhňavý, objevuje se chrapot a pokašlávání. Další nepříjemností jsou opakované záněty středního ucha spojené s nedoslýchavostí. Jestliže tento stav trvá dlouho , špatně se vyvíjí hrudníček a postavení páteře.
Infekce se může projevovat i zvýšenými teplotami, drážděním infikovaným sekretem vznikají chronické rýmy, angíny, laryngitidy a bronchitidy. Z nervových a psychických změn se může objevovat pomočování, opožděný vývoj řeči, nesoustředění ale i zhoršení školního prospěchu.
Tento častý zdravotní problém u dětí není o tom chirurgicky odstranit " překážku" .
Je to komplexní problém.
Zvětšená - zbytnělá nosní mandle je obrazem nedobrého vnitřního prostředí   (jako celku) . Tento proces nevznikl najednou, tělo se na něj postupně připravovalo, tzn. naplňovala se hladina a nyní už přetekla. Všechny výše uvedé příznaky jsou toho následkem.
Je potřeba  upravit stravu i pitný režim.
 
Dítěti neprospívá:  časté podávání antibiotik, přemíra sladkostí, pití chemicky upravovaných limonád a dalších nezdravých potravin.
Svůj vliv má i prostředí, kde dítě žije.  Suchý vzduch,  kouření rodičů, prašné prostředí rozhodně dítěti vadí.
Změna celkového životního stylu i stravy neprospěje jenom dítěti,  ale celé rodině.
Je také potřeba posilovat imunitu, střevní flóru a homeopatické i detoxikační léky si i s touto nemocí poradí.