Syndrom Pfapa - syndrom periodických horeček

 

Do mé ordinace mi přichází čím dál více nešťastných rodičů s tím, že jejich dítě, děti, trápí periodické horečky.

Slyšeli jste už o této záhadné nemoci?

 

Horečku máme občas všichni. Pokud se však horečka opakuje v pravidelných několikatýdenních nebo měsíčních  intervalech hlavně u dětí, jedná se o syndrom periodických horeček.

Nejdříve se musí vyloučit všechny možné souvislosti nemocí a v případě, že se v laboratořích nic nezjistí a lékaři vidí dítě jako zdravé,  přiklání se k syndromu periodických horeček. Těch je ovšem několik typů, ale my si dnes řekneme o zatím nejrozšířenější formě typu period. horeček a to o SYNDROMU PFAPA.

 

Nástup horečky je rychlý a prudký. Většinou dítě přestane jíst, bolí ho v krku, má afty v puse, může mít i zvětšené krční uzliny, faringitidu (zánět nosohltanu) . Dítě je velmi neklidné, trpí silným nechutenstvím, má bolesti bříška , bolestí hlavy, může i zvracet. Při vysokých horečkách, které mohou přesáhnout i 40 stupňů je dítě velmi unavené , spavé a malátné.

Všechny tyto příznaky se tváří jako angína , ale  angína to není. Zvýšené hodnoty CRP testu značí zánětlivý stav  v těle.  Dítě většinou na tomto základu (CRP) dostane od pediatra antibiotika, za pár dní je v pořádku, ale další ataka na sebe nenechá dlouho čekat.  Ataka trvá většinou 5-10 dní, proto si většina rodičů i lékařů myslí, že horečka odešla na základě podaných antibiotik. Nicméně pokud dítě trpí Pfapou, horečka by odešla v této době i bez podaných antibiotik.

Pokud  horečky přichází nezvykle často např. (každých 14 dní, každý měsíc atd.), je potřeba si tyto informace zaznamenávat a probrat s pediatrem.
 

Doporučuje se navštívit imunologii, kde udělají důkladné testy se závěrem MÁ či NEMÁ.

Většinou doporučí rodičům v době ataky dát lék Prednison (kortikoid – hormon) nebo Rectodelt.

V případě že do 2 -4 hodin spadne teplota na optimální a již se do 24 hod. neobjeví, potvrdí se diagnóza.

POZOR: Jsou známy případy, kdy po podání kortikoidů se ataky zkrátily např. z měsíce na 14 dní.

 

V literatuře je psáno, že příčina tohoto syndromu není známá, ale stojím si za tím, že příčina je a je potřeba ji řešit!

 

Mám velmi dobré zkušenosti, kdy se dítěti upraví strava a pomocí homeopatie a detoxikace se mu výrazně pomůže, pročistí se tělo a následně se ataky prodlouží, nebo úplně vymizí.

 

Ještě něco málo o horečce:

 

Co je horečka a kdy ji srážet?

Horečka je teplota vyšší než 38,5stupně - pokud je měřená na kůži v podpaží. Nebo nad 38st. Celsia , pokud je měřená v zadečku či oušku dítěte.

Pokud přesáhne 39,5 st. Celsia, hovoříme o hyperpyrexii. Horečka je obranná reakce  těla a má svůj význam.  Většina patogenů jako jsou viry, bakterie a další , které způsobují infekce , mají optimální teplotu pro množení 37stupňů Celsia. Organismus se jim brání a snaží si pomoci právě horečkou.

I dítě s horečkou 38,5 se subjektivně může cítit dobře , takže s chemií nebo zábaly můžeme počkat.

V případě hyperpyrexie, horečky  39,5st. C  a výše je potřeba horečku srážet , protože hrozí riziko febrilních křečí.

 

 

V případě dalších informace mne kontaktujte: blankazuzankova@centrum.cz, 724914079