Osteoporóza

 
 
Je to onemocnění , při kterém dochází k ubývání kostní hmoty a snížení kvality kostí. Postižené kosti se stávají málo odolné vůči mechanickým vlivům a klesá jejich pružnost a pevnost. Toto řídnutí kostí sebou přináší i nebezpečí zlomenin.
Osteoporóze se " tichý zloděj " nepřezdívá náhodou. Je to kostní choroba,  která se projevuje úbytkem kostní tkáně. V kostech se vytvářejí póry, dochází k úbytku vápníku a dalších minerálních látek. Příčinou může být strava chudá na vitamíny,minerály i stopové prvky ale i vápník. Dále i nedostatek pohybu, věk i menopauza. Lidé přehlížejí počínající příznaky , proto se často diagnostikuje až při  vážnějších zdravotních potížích. Prvními příznaky mohou být ostré bolesti v zádech, snadná lomivost kostí, zmenšení tělesné výšky, zmenšená pohyblivost a vytvoření hrbu -  kyfóza. Tyto bolesti však mohou být zavádějící a mohou souviset i s jiným onemocněním. Mezi další příznaky patří i časté zlomeniny krčku stehenní kosti, ale i jiné zlomeniny rukou a nohou. Osteoporóza je nemoc vnitřního prostředí těla a léčení probíhá většinou dlouhodobě.
 
 
Nemoci predisponující k osteoporóze:
 
hyperfunkce štítné žlázya příštitných tělísek
chronické onemocnění jater a ledvin
chronická obstrukční choroba plic
revmatoidní artritida
předčasná menopauza, poruchy menstruačního cyklu
nemoci omezující hybnost
 
 
 
Rizikové léky:
 
kortikosteroidy  ( prednison, dexametazon...)
léky snižující srážlivost krve  -  antikoagulační léky (  heparin, warfarin )
léky potlačující imunitní reakce  -  imunosupresiva
extrémně nízké dávky hormonální antikoncepce  v době vývoje kostry
 
 
 
I toto nemocnění je možné pomocí homeopatické i detoxikační léčby výrazně ovlivnit a v začátečním stadiu vyléčit. Chronická stadia jdou léčit tak , že dochází k omezení bolestí , zlepšení v pohybu a posílení celého pohybového aparátu.